فصیح الدین فطرت، رهبر ستاد نظامی طالبان، در یک نوار صوتی پیامی را به معترضان ولسوالی‌های درایم و ارگو در بدخشان فرستاده است. این پیام صوتی که به دست روایت‌نو  نیز رسیده،  فصیح الدین  از اعتراضات مردم بدخشان به‌عنوان “خطا”  یاد کرده و  هشدار داده که از این اعتراضات خودداری کنند: « این اعتراضات به بهره‌برداری از مواد مخدر” منجر شده‌اند.»

به نقل از یک مقام عالی ریاست الوزرا،  خبرگزاری رسمی طالبان (باختر)، اعلام گزارش داده‌ که هیئتی تحت ریاست قاری فصیح الدین فطرت لوی و وزیر دفاع ملی، برای بررسی دقیق رویدادهای اخیر ولسوالی های درایم و ارگو به بدخشان گماشته شده اند. این هیئت شامل مولوی شمس الدین شریعتی، رئیس عمومی اداره تعقیب و نظارت فرامین و احکام، ملا عبدالحق معین، مبارزه علیه مواد مخدر وزارت امور داخله، ملا رحمت الله نجیب، معاون ریاست عمومی استخبارات، و مولوی عبدالمومن، رئیس شورای علمای بدخشان می‌باشد. گفته می‌شود که وظیفه این هیئت بررسی جامع رویدادها و تهیه گزارش است. قابل ذکرست که صدها باشنده‌ی ولسوالی درایم , ارگو بدخشان در یک گردهمایی علیه طالبان اعتراض کردند.  شماری از باشنده‌گان با پخش ویدیو‌ها در رسانه‌های اجتماعی، ادا نمودند که در اثر تیراندازی طالبان به سوی مردم معترض، یک نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شدند. اما طالبان علت کشته شدند یکتن را، درگیری دهقانان با نیروهای امنیتی، در هنگام تخریب کشتزارهای کوکنار در ولسوالی درایم گفته اند.

این اعتراضات در بدخشان با واکنش‌های فراوانی روبرو شده و از سوی فعالان و شخصیت‌های سیاسی افغانستان حمایت شده‌اند.

طوریکه امرالله صالح این اعتراضات را آغاز تباهی طالبان خوانده است. به همین ترتیب، لطیف پدرام ریس حزب کنگره ملی در صفحه ایکس خود نوشته است:«

پیشنهاد ما

Next Post

This website uses cookies. By continuing to use this site, you accept our use of cookies. 

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?